shotart.pl

Blog tematyczny o kulturze, nauce, życiu codziennym, hobby i rozrywce.

Kultura

Polskie filmy które warto obejrzeć – znasz wszystkie?

Polskie filmy które warto obejrzeć – znasz wszystkie?

Polskie kino jest niezwykle różnorodne i pełne zaskakujących obrazów, które warto odkryć. Rękodzieło rodzimych twórców zasługuje na uznanie nie tylko na rodzimym gruncie, ale i na całym świecie. Poniżej znajdziecie listę filmów, które powinny znaleźć się na waszej liście „do obejrzenia”.


Sprawdź również: Zagraniczni aktorzy – musisz ich znać!


Rekomendacje najwybitniejszych polskich filmów

Polskie kino to szereg skarbów, które warto odkryć. Klasyka polskiego kina przepełniona jest wielkimi filmami, które zdobyły uznanie i pochwały nie tylko na rodzimym gruncie, ale i za granicą. Podnoszą proste i uniwersalne tematy, które dotykają nas wszystkich, niezależnie od miejsca i czasu.

„Cicha noc” – film w reżyserii Piotra Domalewskiego, który zdobył wiele nagród, w tym Orła – nagrodę Polskiej Akademii Filmowej. Oparte na osobistych doświadczeniach reżysera, jest to poruszająca opowieść o rodzinie i trudnych wyborach.

  • „Cicha Noc” (2017) – reż. Piotr Domalewski
  • „Ida” (2013) – reż. Paweł Pawlikowski.

Odkrywaj nieoczywiste strony polskiego kina

„Kiedyś były granice, które dzieliły różne rodzaje filmów. Dziś te granice znikają.”

– mówił Martin Scorsese, jeden z najważniejszych reżyserów światowego kina. Dotyczy to także polskiego kina, które z roku na rok zdobywa coraz więcej międzynarodowych nagród i uznania. Obecnie, warto zwrócić uwagę na pewne mniej oczywiste strony polskiej kinematografii, które mogą zaskoczyć swoją świeżością i oryginalnością.

„Body/Ciało” – reżyseria: Małgorzata Szumowska, film, który zdobył Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię na festiwalu filmowym w Berlinie w 2015 r. Ten film jest ciekawym spojrzeniem na relacje międzyludzkie, przechodząc przez pryzmat absurdu, dla wielu jest perłą w koronie współczesnego polskiego kina.

  • „Body/Ciało” (2015) – reż. Małgorzata Szumowska
  • „Bogowie” (2014) – reż. Łukasz Palkowski

Jakie filmy warto obejrzeć?

„Zimna wojna” (2018) – Reżyseria: Paweł Pawlikowski

  • Kolejne arcydzieło Pawła Pawlikowskiego, film „Zimna wojna” to miłosna opowieść rozgrywająca się w powojennej Polsce i Europie. Zdobywca nagrody za najlepszą reżyserię na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2018 roku.

„Sala samobójców” (2011) – Reżyseria: Jan Komasa

  • Film opowiada historię chłopaka, który trafia do tajemniczej kliniki psychiatrycznej, gdzie pacjenci popełniają samobójstwa. To mroczny thriller psychologiczny, który porusza tematy związane z depresją i samotnością.

„Miasto 44” (2014) – Reżyseria: Jan Komasa

  • To wojenny dramat, który przenosi widza do Warszawy w czasie Powstania Warszawskiego. Film ukazuje losy grupy młodych bohaterów walczących o wolność i przetrwanie w brutalnych realiach wojny.

„Róża” (2011) – Reżyseria: Wojciech Smarzowski

  • Film oparty na prawdziwej historii, która rozgrywa się na polskiej wsi tuż po zakończeniu II wojny światowej. „Róża” to opowieść o miłości, zemście i wybaczeniu, osadzona w trudnych czasach powojennej Polski.

„W ciemności” (2011) – Reżyseria: Agnieszka Holland

  • Inspirujący dramat wojenny, który opowiada historię Leopolda Sochy, polskiego robotnika, który ukrywa grupę Żydów w czasie II wojny światowej. Film porusza temat heroizmu i ludzkiej solidarności w najtrudniejszych czasach.

Zobacz także:

Udostępnij

O autorze

Redakcja shotart.pl to eksperci z dziedziny kultury oraz rozrywki. W artykułach przekazują wiedzę oraz pomysły jak urozmaicić swoje życie!